Bu Blogda Ara

http://ankaratarihi.blogspot.com/ iceriginin kopyalanmasi halinde 5846 sayili FİKİR VE SANAT ESERLERİ KANUNU'na gore yasal islem uygulanir.Bu sitedeki yazilara yorum yapabilirsiniz, siteye üye olarak kendi sitenizden link verebilirsiniz.

6 Aralık 2009 Pazar

KAVŞAK TROPY SONRASINDA YAĞAN YAĞMURLAR ve BİZİ BEKLEYENLER.. : ARACINIZ YÜZME BİLİYOR MU??Bir arkadaşım sağnak yağışlarda Çetin Emeç bulvarında her zamanki trafikte bekler ve adım adım ilerken sağnak yağmuru görmesine rağmen Dikmen köprüsünün altına girmekte bir sakınca görmemiş..

Kendisinden dinleyelim gerisini:
“Bir anda Dikmen caddesinden sel halinde sular köprünün her tarafından akmaya başladı, rögarlar yetmediği için ya da tıkalı olduğu için köprünün altında su hızla yükseldi..Arabanın kapısını açıp çıkamadım, önde bir çocuklu aile çığlık çığlığa imdat çağırıyordu.. Çevreden gelip kapıları açmaya çalıştılar.. kapılar zorla açıldı.Su direksiyon seviyesini hızla geçmişti ve araçtaki laptop’umu düşünecek vakit bile yoktu.Kendimi suların içinde bulşdum ve hızla sağnak altında köprü altından kurtulup dışarı çıktık..”
Aynı yağmurda aynı yolu kullanan ben 10 dakika sonra aynı kavşağa vardığımda, karanlıkta suyun içinde gömülü 8-10 aracın birinin sevgili Gülbin’e ait olduğunu fark etmedim tabii..Tıkanan yol bizi Dikmen köprüsünün üstüne adım adım yönlendirdi..
Daha sonra 40 milyarlık otomatik arabasının tüm elektrik donanımı bozulduğu için aracın hurdaya çıktığını öğrendim..Canını kurtardığına seviniyordu ama…

Yağışlı hava İstanbul ve İzmir'den sonra Ankara'yı da olumsuz etkiledi. Başkentte akşam saatlerinde başlayan sağanak yağmur nedeniyle, bir çok alt geçit ve caddeyi su bastı. Ülke genelinde etkili olan sağanak yağış Ankara'da akşam saatlerinde kendini gösterdi. Başkentte bir çok alt geçit ve cadde su altında kaldı.
Ankara Adliyesi yanında bulunan alt geçitte çok sayıda araç suya gömüldü. Araç sahipleri araçlarını kurtarmak için suyun içine girdi.
Bir polis aracı da suyun ortasında mahsur kaldı.

Minibüsün üstüne çıkan polis memuru saatlerce yardım bekledi.
Olay yerine gelen itfaiye ekipleri mahsur kalan araçları tek tek sudan kurtardı. Akay Altgeçiti, İnönünü Kavşağı, Aksu Kavşağı, Kolej Kavşağı bölgesinde trafik su baskını nedeniyle kilitlendi.

Ankara, 30 Eylül 2006 13:37 Kaynak : http://www.tgrthaber.com.trTabii bu “Avrupa Kenti” Başkent Ankara’da sık rastlanan bir durum.. Bundan sonra daha sık rastlanacak gibi..Eşim altgeçitlere girmemi yasakladı ama evime nereden gelip gidebilirim??
Dikmen’in sel vadisi olduğu daha önceden de biliniyordu ve buna göre drenaj önlemleri alınmalıydı.
Tabii yapılan II. etap uygulamasındaki dev anfi-tiyatro bu amaçla yapıldı herhalde ama drenaj sorunları çözülememişti.

Bir Forum’da şu öneri var: Çoook güldüm ağlanacak halimize..

Ankara'da Trafik kuralları yeniden düzenlenmeli; Her aracın standart donanımına ilave şişme bot ve can yeleği de eklenmeli... Birde derler ki Ankara'da Deniz yok............. ))

Geçen ay yazdığımız gibi hızlı olmayan toplu ulaşım araçlarımız bizi “uyduruk” kent “Çayyolu” ndan alıp geri bırakmakta zorlanıyor..Dolayısı ile iş yerimizi de evimize yakın bir adrese taşımanın zamanı geldi sayılır.. Ama kent merkezi ile bağlantımızı tamamen kesemeyiz ki.. En iyisi belediyemizin bu kavşak ve alkt üst geçit yapma sevdasından kurtulmasını beklemek! Gerçek toplu taşın aracı “METRO” olduğunu geçen ayki yazımızda vurgulamaya çalışmıştık dolaylı yoldan. Ama artık yüksek sesle söyliyelim..METRO’muzu İSTİYORUZ!

Can yeleğinizi takın,

İyi bir kış geçirmeniz dileklerimle..
Polis yağmura teslim oldu

Ankara'da akşam saatlerinde başlayan sağanak yağış hayatı olumsuz etkiledi.


Ülke genelinde etkili olan sağanak yağış Ankara'da akşam saatlerinde kendisini gösterdi. Birçok alt geçidi ve caddeyi su basarken yağıştan en çok Ankara Adliye yanında bulunan alt geçit etkilendi. Alt geçitteki çok sayıda araç su altında kaldı.
Sürücüler, araçlarını kurtarmak için suyun içine girdi. Suyun ortasında kalan bir polis aracı da mahsur kaldı. Polis minibüsünün üstüne çıkan polis saatlerce yardım bekledi. Olay yerine gelen itfaiye ekipleri tek tek mahsur kalan araçları sudan kurtardı. Ankara'da yarıca Akay alt geçidi, İnönü Kavşağa, Aksu Kavşağı, Kolej Kavşağı gibi çok sayıda yeri de su bastı.
http://www.haber1.com/haber.asp?id=124624• Ankara Magazine Dergisi, “Kent ve Çevre Köşesi”, Kasım 2006, SAYI 58, s.92-93'de yayınlanmıştır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder