Bu Blogda Ara

http://ankaratarihi.blogspot.com/ iceriginin kopyalanmasi halinde 5846 sayili FİKİR VE SANAT ESERLERİ KANUNU'na gore yasal islem uygulanir.Bu sitedeki yazilara yorum yapabilirsiniz, siteye üye olarak kendi sitenizden link verebilirsiniz.

11 Ocak 2010 Pazartesi

ÇAYYOLU’NDA ÇAĞDAŞ BİR YAŞAM (MI?) (2)Daha sağlıklı ve çağdaş bir yaşantı ümidi ile daha taşınmadan ve taşındıktan hemen sonra yaşadıklarımız tam Aziz Nesin’lik doğrusu..

Öncelikle, yeni ev alacaklara, iyi-kötü içinde yaşanmış, tüm altyapı ve donanımı daha önce içindekilerce test edilmiş bir ev almalarını öğütlerim. Bunlar emlak literatüründe “içi yapılı” olarak geçmekte ve “yapısız” olanlara göre yaklaşık % 30-50 pahalı satılmakta.. Bu evlerin dekorasyonu bir yana, hayati öneme sahip teknik altyapısı, içinde kısa süre yaşansa bile elden geçtiğinden iyi kötü işler durumda olacaktır..

Aksi halde, şu tür sorunlarla karşılaşmanız olası.. (bizim ve komşularımızın başına gelenler!) :

• Ne yazık ki, ülkede meslek etiği diye bir şey kalmamıştır.. Her işi yapan, ama hiçbir işi doğru dürüst beceremeyen “usta” lar, çatı arasındaki telefon kabloları ile orada açıkta buldukları elektrik kablolarını birbirine bağlar, bantlamadan açıkta bırakırlar, siz de ölümden dönersiniz.. Prizleri mutlaka kontrol edin, çünkü ya hat bağlanmamış, ya da faz ile toprak yer değiştirmiştir... Hala evde çalışmayan prizler var ise, zaten onlara da ihtiyaç yoktur, bırakın.. Gelecek beş sene içinde ne yapacaksınız, nasıl olsa yaptırırsınız bir ara,

• Doğal gaz tesisatını kontrol etmeden kabulünü yapmayın, yoksa ara kat yanmaz ve bir müddet donarak oturursunuz..
• Kuvvetli sağanakta, dam akabilir (ki, yazın bunu fark edemezsiniz..), hele zemin suyu yüksek ise, parkeler kabarabilir.. Bunun için çatı ve zemin yalıtımını yaptırınız..
• Kuvvetli rüzgarda, kiremitler uçabilir, oluklar, anten kablosu kopabilir. Çünkü iyi tutturulmamıştır, anten bağlamaya gelenlerin yanında çatal çivi bulunmaz “abi siz birkaç çivi çakın” der ve giderler..
• Çamaşır makinesi, ya yerine sığmaz - çünkü dolap ölçüsü milimetrik alınmıştır -, ya da soğuk su musluğuna sıcak su tesisatı bağlanmıştır (ya da ikisi birden!),
• Bulaşık makinesi, gideri dışarıda toprak altına salınmıştır –çevre kazıldığı zaman fark edebilirsiniz-, su muslukları gene karışmıştır, küvet yanlış bağlanmıştır, vd.. ama tesisatçıya sorarsanız dekoratörün kabahatidir,
• Telefon hatları, zeminde eve mavi-beyaz, kırmızı-siyah girer ve evin içinde kaybolur, ya da yeşil-siyah olur (??)..Ne olduğu anlaşılamayan kaçak sorunu vardır, telefon bağlamaya gelenler bulamaz, tesisatçı bilemez ve siz de saçınızı başınızı yolarsınız,
Tabi, işin şakası bir yana; izolasyonumuz var, duvarlarımız bayağı düzgün, boyamız pırıl pırıl, şöminemiz tütmeden çalışıyor.. Son yağmurdan sonra çatıyı kontrol ettik, sızıntı yok! En önemlisi su akıyor, kalorifer yanıyor, zaman zaman kesilse de elektrik var.. ADSL henüz yok, ama telefonlar bağlandı, Metro yapımı hızla sürüyor..
Son yağmurda Alacatlı yolumuza bir miktar çamur, toprak aktı, geldi.. Belediyemiz bu yola ne zaman el atacak diye bekliyoruz.. Hava temiz, gürültü yok, patates satanlar ile simitçileri özleyeceğiz gibi!!!

Kalın sağlıcakla..

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder