Bu Blogda Ara

http://ankaratarihi.blogspot.com/ iceriginin kopyalanmasi halinde 5846 sayili FİKİR VE SANAT ESERLERİ KANUNU'na gore yasal islem uygulanir.Bu sitedeki yazilara yorum yapabilirsiniz, siteye üye olarak kendi sitenizden link verebilirsiniz.

26 Kasım 2016 Cumartesi

Hacıbayram Camii Çevresindeki Yeni-Tarihi Eserler!

Hacıbayram ve Augustus Mabedi ve çevresi UNESCO Dünya Mirası Ön Listesine 2016 da giren tarihi bir bölgedir.. Neredeyse bir çoğu sıfırdan yeniden inşa edilen Eski Ankara Evleri’nin yeniden inşasının “Venedik Tüzüğü” ve “Restorasyon İlkelerine” uygun olmadığı, Hacıbayram Camii çevresinde “Yeni Tarihi Eserler” oluşturulduğu akademik çevrelerce tartışılmaktadır.

Fotoğraf ve karşılaştırma : Ahmet Soyak

Meydanın Kuzey ve Doğusundaki tarihi eski Ankara evlerinin rekonstrüksiyonu ve ve yeni tarihi eserler (Eski Ankara Evine benzer yapılar) yapılmıştır. Burada dikkat çeken nokta yapıların hemen hepsinin yıkılarak birer-ikişer kat arttırılarak betonarme olarak inşa edilmesi, giydirme cephelerle yapılara eski yapı imajı verilmesidir.Avrupa II. Dünya savaşı sonrasında bunu yaptı.. Mesela Varşova.. Ama yapı röleve ve fotoğraflarından yararlanılarak yapıldı bu yeniden inşa eylemleri.. Hiç olmayan bir yerde iki katlı bölgede 3-4 kata çıkan yapılar yapmak en azından tarihi çevreye saygısızlıktır . Çağdaş korumada ve restorasyonda geleneksel dokudaki yapılardan eğer statik olarak cok kötü durumda olan varsa rolevesi alınır ve yıkılıp yeniden yapılır. 
1983-84 de hazırladığımız Hacıbayram Koruma Planında bütün buna ilişkin koşullar yer alıyor.Çok yazık oldu tarih ve kültürel değerler mimarisi ile birlikte yok ediliyor.

1 yorum:

  1. Ankara da bahçe duvarı yapmaktayız. 3 çeşit Farklı desenlerle ve istenilen yükseklikte yapmaktayız
    http:/www.ankarabahceduvari.net

    YanıtlaSil